Na co zwracać uwagę podczas modernizacji windy?

Dokonując wyboru nowego urządzenia dźwigowego inwestor poza ceną powinien kierować się następującymi kryteriami.


  1. Nowe urządzenie powinno posiadać sprawdzone rozwiązania poparte wieloletnim doświadczeniem eksploatacyjnym.

  2. Części zamienne powinny być dostępne w szerokim zakresie i przez długi okres czasu.

  3. Na system sterowania praca windy i jego oprogramowanie nie może być narzucona przez dostawcę tzw. własność intelektualną, która w sposób skuteczny ogranicza dostęp do konserwacji i napraw innej firmy niż dostawca. Cała winda łącznie z oprogramowaniem powinna być bez wyjątku własnością inwestora.

  4. Inwestor dokonując wyboru windy powinien porównać ceny części zamiennych, które będą wymienione w ramach zużycia eksploatacyjnego np. wymiana pasów trakcyjnych jest kilkakrotnie wyższa niż tradycyjnych sprawdzonych stalowych lin nośnych.

  5. Kabina oraz przyciski sterownicze znajdując się w kasecie dyspozycji i wezwań powinny być odporne na wandalizm, który jest zmorą na osiedlach mieszkaniowych.

    Nasze doświadczenie podpowiada, że najlepszym rozwiązaniem antywandalowym kabiny jest kabina metalowa malowana proszkowo składająca się z paneli, które są ze sobą skręcone. W przypadku zniszczenia lub zadrapania jest regenerowany lub wymieniony pojedynczy panel kabiny co w znakomity sposób zmniejsza koszty w przeciwieństwie do usuwania dewastacji w przypadku kabin laminatowych.

    Przyciski dyspozycji i wezwań powinny być metalowe i typu antywandal zamocowane w metalowych pokrywach. Wszelkie pokrywy plastikowe lub z masy plastycznej są bardziej narażone na wszelkiego typu dewastacje.

  6. Jeżeli stare urządzenie dźwigowe posiada pomieszczenie maszynowni nad szybem to w ramach modernizacji windy bezwzględnie to pomieszczenie powinno być wykorzystane, w którym należy zamontować nowy układ napędowy i tablice sterową dźwigu.